Gyvų sėklų šventė 2018

Bendraminčių sambūris | Gyvų sėklų šventė

Sausio 20-21 d. 10 val. Klaipėdos g. 35, Dovilai, Klaipėdos raj.

Dovilų krašto gyventojų, gamtiško gyvenimo būdo puoselėtojų iniciatyva organizuojamas bendraminčių sambūris, kurio tikslas – atkurti tradicinį sveiką žmonių gyvenimo būdą auginti savo sodus, daržus, sėklas ir puoselėti augalų įvairovę.

Sambūryje kviečiame dalyvauti visus geros valios žmones, mylinčius Žemę, Gamtą, Gimtinę. Kviečiame dalintis patirtimi, sėklomis, augalais.

Apie augalus, jų įvairovę išsaugojimą, dauginimą, savybes, naudojimą pranešimus skaitys prof. Antanas Svirskis, dr. Bronislovas Gelvanauskis, dr. Rasa Karklelienė, Danutė Kunčienė, Laimis Žmuida, Natalija Šiupakova, svečiai iš Baltarusijos Anatolijus Orlovas ir Oksana Mickevič.

Veiks mugė, tarp pristatymų  žaidimai, vakaronėje  tradiciniai šokiai, dainos. Dainomis džiugins „Duetas iš riedančios saulės“ ir Dovilų darželio ugdytiniai.

Žoliautoja, rašytoja Giedrė Bružienė linksmai žemaitiškai su istoriniais nutikimai papasakos apie vaistinius augalus. Marius Krikščiūnas rodys savo gamybos avilius, dalinsis žiniomis apie Rytų mediciną. Edita Nurmi kvies pasivaišinti pagal vikingų receptus ant akmens šventėje iškepta dilgėline duona. Piotr Cibulskij pristatys sėklų keitimosi el. platformos kūrybos darbus.

Vyks dalies pranešimų tiesioginė transliacija. Renginio anonsai latvių, rusų ir anglų kalbomis bei socialiniuose tinkluose: FB ir VK.

Renginys – nemokamas ir draugiškas vaikams. Pavežkime vieni kitus į šventę skelbimai. Užsiregistravus  yra galimybė nakvoti Doviluose (atvykstantiems iš toliau).

Pasiteiravimui: tel. 864843679; el. paštas: algirdas (eta) svanys.lt


Programa

Sausio 20 d. (šeštadienis)
9:00 Mugės ir dalinimosi sėklomis pradžia
10:00 Laimis Žmuida | Nuo sėklų iki gyvenimo būdo
11:00 Anatolijus Orlovas | Garbinga sodininkystė – įvadas
11:30 Natalija Šiupakova | Miško sodai – gražiausia Lietuvos žemės ūkio ateitis
12:00 Piotr Cybulskij | Sėklų platinimo el. platformos kūryba
12:10 Pertrauka
13:00
Šventės atidarymas
14:00 Prof. Antanas Svirskis | Bioįvairovė ir jos reikšmė: situacija ir perspektyvos
14:30 Dr. Bronislovas Gelvanauskis | Žingsniai senų kultūrinių augalų išsaugojimo link
14:45 Dr. Rasa Karklelienė | Kaip užsiauginti daržovių sėklas?
15:00 Pertrauka
15:30 Oksana Mickevič | Auksiniai receptai iš moliūgų
16:30 Pertrauka
17:00 Danutė Kunčienė | Slėpiniai sėkloj – sėklų valgiai
18:00 Dalyvių prisistatymai ir pasisakymai
19:00 Vakaronė
Sausio 21 d. (sekmadienis)
10:00 Anatolijus Orlovas | Garbinga sodininkystė
13:00 Pertrauka
14:00 Oksana Mickevič | Pamiršti mūsų protėvių valgiai
16:00 Natalija Šiupakova | Miško sodai – gražiausia Lietuvos žemės ūkio ateitis

Kur atvykti?
Dovilų pagrindinė mokykla, Klaipėdos g. 35, Dovilai, Klaipėdos raj.
Koordinatės: 334086, 6174529 (LKS); 55.677068, 21.361888 (WGS).

Paaiškinimai atvykstanties autostrada iš rytų: autostradoje išsukti pirmame išvažiavime link Gargždų. Važiuoti ~3.3 km. Pervažiavus Minijos upę antras posūkis į kairę (į Basanavičiaus gatvę). Važiuoti ~4.5 km. Privažiavus įskypą susikirtimą su pagrindine gatve statyti mašiną kairėje pusėje esančioje aikštelėje. Mokykla bus čia pat kairėje kelio pusėje.

Ką pasiimti į šventę?

Įvairių sėklų, sveikų augalinės kilmės vaišių sau ir draugui, puoduką ir lėkštutę sau, užrašų knygutę ir rašiklį, šiltas kojines ar šlepetes (salėje vaikštoma be batų), kilimėlį ir miegmaišį (jei nakvosite).

Kada vyks apsikeitimai sėklomis?

Sėklomis galima dalintis visu renginio metu, netrukdant pristatymams. Turintys ypač daug sėklų kviečiami susirinkti prieš renginį.

Ar mainytis ir dovanoti sėklas tikrai galima?

Šiuo metu daržininkams mėgėjams savo išaugintas sėklas savo reikmėms dovanoti ir mainytis yra palanku. Plačiau nuorodoje.

Kaip padėti rengiant šventę?

Atvykite ir aktyviai dalyvaukite, atsiskleiskite, tapkite gražiai pastebėti.

Pasidalinkite žinia apie šventę su artimaisiais, draugais, bendraminčiais, sodininkais, daržininkais, gėlininkais, giminės sodybų kūrėjais, smulkiais ūkininkais, gamtininkais, sveikuoliais, darnaus gyvenimo būdo ir aplinkos puoselėtojais, paveldo saugotojais, augalų mylėtojais ir žinovais, norinčiais parašyti straispnelį ir visais, kurie augina senas lietuviškas, rajonuotas, paveldo, liaudies selekcijos ar kt. augalų veisles, kad jų sėklomis būtų pasidalinta ir šie augalai būtų išsaugoti.

Reikalinga įvairi savanorių pagalba: pasiruošiant šventei, papuošiant salę,  sinchroniškai verčiant tarp rusų, anglų, lietuvių ir latvių kalbų, rengiant vakaronę, žaidimus bei susitvarkant po šventės.


Pranešimų anotacijos

Bioįvairovė ir jos reikšmė: situacija ir perspektyvos

Prof. Antanas Svirskis

Nuostabi augalų pasaulio įvairovė. Pasaulyje priskaičiuojama apie 500 000 augalų rūšių. Lietuvoje – apie 1 800. Dėl per daug intensyvios žmogaus veiklos ypač sparčiai nyksta augalų rūšys. Dabar apie 25 tūkst. augalų rūšių turėtų būti saugomos. Manoma, kad jau yra išnykę 5 – 7 proc. aukštesniųjų augalų rūšių. Dar didesni pavojai gresia vertingoms senoms augalų veislėms. 2007 m. išleistoje trečioje Lietuvos raudonojoje knygoje aprašytos 767 saugomos rūšys. Tai tik pirmas žingsnis į jų išsaugojimą. Raudonoji knyga turėtų tapti kasdieniu priminimu kiekvienam iš mūsų, kad norėdami naudotis, grožėtis ir džiaugtis gamta, ją turime ne tik mylėti ir gerbti, bet ir saugoti.

Žingsniai senų kultūrinių augalų išsaugojimo link

Dr. Bronislovas Gelvonauskis

Pranešime kalbėsiu apie žemės ūkio augalų ir daržovių genetinių išteklių sėklų pavyzdžių išsaugojimą Augalų genų banko sėklų saugykloje ir lauko kolekcijose. Bus pateikta augalų veislių atsiradimo istorija Lietuvoje, jų naudojimas praeityje, dabar ir ateities perspektyvos.

Kaip užsiauginti daržovių sėklas?

Dr. Rasa Karklelienė

Sėklininkystė – specifinė žemės ūkio šaka. Sėklos kokybė priklauso ne tik nuo jos auginimo sąlygų, taikomos agrotechnikos, bet ir kitų svarbių priemonių. Daržovių augintojai gali patys užsiauginti sėklas, jeigu turės pakankamai žinių ir galimybių. Paaiškinsiu sėklų auginimo sąlygas bei įvairių daržo augalų rūšių sėklų išauginimo savitumus. Taip pat paaiškinsiu kaip atskirti hibridinių ir populiacinių veislių sėklų auginimo skirtumus.

Slėpiniai sėkloj – sėklų valgiai

Danutė Kunčienė

Kaip sėkla augmenijoj, taip ir žmogus yra visame gyvenime kūrybos prasmė. Sėkloje yra subrendusi visa augimo jėga, kad iš jos galėtų kilti nauja apraiška.

(Vydūnas)

Sėkla – stebuklingas daiktas. Nukrinta (ar paukštis nuneša, ar žmogus įberia) į Žemę motiną, motiną mūsų visų, derlingą, saulės sušildytą, lietaus palaistytą, suleidžia šaknis, išskledžia lapus, išauginą kamieną, užmezga vaisius, užaugina sėklas, jas subrandina ir vėl į žemę sugrįžta, kad iš naujo užgimtų. Ir taip vis ratu kartojasi ciklas. Ne tik savo būviui pratęsti augina augalas sėklą, bet ir žmogui, paukščiui, gyvuliui ar žvėriui pamaitinti. Tad ir pasidalinsiu sėklų valgių receptais, kurie nuo seno jau buvo senolių mityboje.

Nuo sėklų iki gyvenimo būdo

Laimis Žmuida

Pristatysiu, kas yra gamtinis gyvenimo būdas ir kokių rezultatų galima tikėtis priartinus savo gyvenimą prie gamtos. Paliesiu statybos, buities, laukinių valgomų augalų, grybavimo, gamtinio kalendoriaus, gyvenimo ritmo, maisto ir sėklų užsiauginimo temas. Nurodysiu raktinius žodžius ir kryptis kaip galima toliau šviestis savarankiškai.

Sėklų platinimo el. platformos kūryba

Piotr Cybulskij

Pristatysiu mūsų jaunos programuotojų bendruomenės iš Klaipėdos kuriamą sėklų keitimosi elektroninę platformą, kuri įgalintų sodininkus ir daržininkus mėgėjus, sėklų saugotojus keistis sėklomis, augalais, atsekti jų kilmę, dalintis žiniomis apie jų auginimo ir panaudojimo savitumus. Integruotas žemėlapis padėtų rasti senus vertingus sėklinius medžius Lietuvoje

Miško sodai – gražiausia Lietuvos žemės ūkio ateitis

Natalija Šiupakova

Nuo vaikystės esu sėklų mylėtoja. Pagal išsilavinimą agronomė. 7 metus dirbau pramoniniame žemės ūkyje, o paskutinius 15 metų gamtinės daržininkystės ir sodininkystės kryptimi. Papasakosiu apie medžių dauginimą iš sėklų, gamtinių medelynų įveisimą, projektą „Kedro riešutų sodai Lietuvai”.

Pamiršti mūsų protėvių valgiai

Oksana Mickevič

Esu Oksana Mickevič, sveikos mitybos specialistė iš Baltarusijos. Visi žino, kad mūsų močiutės ir seneliai pasižymėjo pavydėtina stiprybe ir grožiu. Žinoma, jie gyveno kitokiose sąlygose. Tačiau didelę reikšmę turėjo ir jų mityba. Kokie valgiai jiems padėjo palaikyti aštrų protą, stiptrybę ir grožį? Pirmą šventės dieną gilinsimės į receptus iš moliūgų. Ar žinote, kad moliūgai priskiriami vieniems iš naudingiausių produktų pasaulyje? Senovėje moliūgą vadino „namų vaistine“. Nė viena daržovė nepelnė tokios pagarbos. Į šį susitikimą ypač kviečiu tuos, kurie nemėgsta patiekalų iš moliūgo! Aš pati moliūgo vaikystėje valgyti negalėjau. Dabar mano receptai iš moliūgo stebina daugelį. Kartu išsiaiškinsime kaip pagaminti pienišką moliūgų košę (be karvės pieno ir neužverdant), skaniausius cukatus neverdant, moliūginę duoną ir duoną su moliūgais ir imbieru, auksinius sausainius, pyragus, tortus ir labai švelnų kremą iš moliūgo, kuris patinka visiems! Taip pat sužinosime: kokie reti vitaminai slepiasi moliūge, kodėl valgiai iš moliūgo prailgina gyvenimą, kaip moliūgas padeda suliesėti ir kuo jis gali būti naudingas vyrams. Antrą šventės dieną apžvelgsiu plačiau daug užmirštų receptų: kaip gaminti uogų, vaisių, daržovių giras, kaip raugti midų, sulą ir kitus užmirštus gėrimus, virti pasakišką košę, kepti senovinius kepinius. Susipažinti su mano paskaitomis galite mano kanale „Skanu ir naudinga“.

Renginio partneriai:

Dovilų etninės kultūros centras

Dovilų pagrindinė mokykla

Bendruomenė “Seaport developers

Žolinčių akademija

Latvijos permakultūros asociacija

Informaciniai rėmėjai:

Klaipėdos raj. laikraštis „Banga“

Vakarų ekspresas

Mano Gargždai


English


Gathering of like-minded people | Live seeds festival

10:00, 20-21 of January, 2018

Dovilai school, Klaipeda str. 35, Dovilai, Lithuania

 

Program

Saturday (20th of January)

10:00 Laimis Žmuida | From seeds to lifestyle

11:00 Anatolij Orlov | Fair gardening: introduction (in Russian)

11:30 Natalija Šiupakova | Forest gardens – the most beautiful future of the Lithuanian agriculture

12:00 Piotr Cybulskij | Creation of a seed spreading e-platform

12:10 Break with games

13:00 Opening event

14:00 Prof. Antanas Svirskis | Biodiversity and its importance: state of art and perspectives

14:30 Dr. Bronislovas Gelvanauskis | Steps towards saving cultural vegetation

14:45 Dr. Rasa Karklelienė | How to grow your own seeds?

15:00 Break with games

15:15 Oksana Mickevič | Golden recipes from pumpkins (in Russian)

16:45 Break with games

17:00 Danutė Kunčienė | Mysteries in seeds – seed foods

18:00 Self introductions of participants

19:00 Games, songs and dances

Saturday (21st of January)

10:00 Anatolij Orlov | Fair gardening (in Russian)

13:00 Break

14:00 Natalija Šiupakova | Forest gardens – the most beautiful future of the Lithuanian agriculture (In Russian or Lithuanian)

15:00 Oksana Mickevič | Forgotten foods of our ancestors (in Russian)

E-mail: algirdas (eta) svanys.lt Tel. +370 648 43679


 


Встреча единомышленников | Праздник «Живые семена»
20-21 января 2018 г. в школе г. Довилай, ул. Клайпеды 35, Клайпедский р-н., Литва.

Жители Довилайского края, приверженцы здорового и натурального образа жизни организуют встречу единомышленников с целью восстановить традиционный здоровый образ жизни, высаживая свои сады, огороды, собирая семена, содействуя разнообразию растительных культур.

К участию приглашаются все люди доброй воли, любящие Землю, Природу, Родину. Во время праздника и действующей ярмарки желающие смогут поделиться своим опытом, меняться семенами а также самими растениями.

Доклады будут читать проф. Антанас Свирскис, доктор наук Бронисловас Гелванаускис, доктор наук Раса Карклелене, Дануте Кунчене, Лаймис Жмуйда, Наталия Щупакова, гости из Беларуссии Анатолий Орлов, Оксана Мицкевич.

Эдита Нурми угостит хлебом, испеченным на камне по старинным рецептам викингов с использованием крапивы. Петр Цибульский ознакомит со создаваемой э-платформой для обмена семенами. Вечером ближе познакомимся во время народных танцев и песен.

Контакты: тел. +37064843679, эл. почта algirdas (собачка) svanys.lt


Программа

Суббота, 20 января 2018 г.

10:00
От семян к образу жизни, Лаймис Жмуйда
Введения: садоводство с честью, Анатолий Орлов
Лесосады – самое прекрасное будущее сельского хозяйства Литвы, Наталия Щупакова

13:00 Открытие праздника
14:00
Биоразнообразие и его значение: ситуация и перспективы, проф. Антанас Свирскис
Пути к сохранению старинных огородных и садовых культур, доктор наук Бронисловаc Гелванаускис
Как вырастить свои семена овощей, доктор наук Раса Карклелене
Зололотые рецепты из тыквы, Оксана Мицкевич
Клад, содержащийся в семени – явства из семян, Дануте Кунчене

18:00 Выступления участников

19:00 Вечертанцев и пения

Воскресенье, 21 января 2018 г.

10:00
Садоводство с честью, Анатолий Орлов
Лесосады – самое прекрасное будущее сельского хозяйства Литвы, Наталия Щупакова
Забытые блюда наших предков, Оксана Мицкевич
Pasėkime nākotnē
Domubiedru apvienība | Dzīvot sēklas svinības
Janvāris 20-21 d.
Dovilai galvenā skolas (Klaipedos g. 35)

Program:

Prof. Antanas Svirskis
Bioloģiskās daudzveidības un tās vērtība: stāvoklis un perspektīvas”

Dr. Bronislovas Gelvanauskis
Pasākumus, vecās kultūras augu aizsardzības saiti

Dr. Rasa Karklelienė
To, kā augt dārzeņu sēklas?

Danutė Kunčienė
Mistērijas sēklām – sēklu maltītes

Laimis Žmuida
No sēklas līdz dzīves veidu

Piotr Cybulskij
Sēklu izplatīšanas e-platformas izveidi

Natalija Šiupakova
Meža dārzu – skaistāko lietuvas lauksaimniecības nākotne

Anatolij Orlov (Baltkrievija)
Sēklas garīgo ziemeļu lapa

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *