Ar dovanoti ir mainytis sėklomis tikrai galima?

Šiuo metu daržininkams mėgėjams savo išaugintas sėklas savo reikmėms dovanoti ir mainytis yra palanku.


Žemės ūkio ministeriją užklausus dėl pritarimo renginio Doviluose organizavimui, kurio metu sodininkai-daržininkai mėgėjai būtų kviečiami dalintis savo sėklomis, gautas toks atsakas:

2017 m. gruodžio 20 d.
Pritariame renginio Doviluose organizavimui. Valstybinės augalininkystės tarnybos vadovas patikino, kad jokių nuobaudų už sėklų mainus šventės metu nebus skiriama.
Geros Jums šventės


Valstybinės augalininkystės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos (VATŽŪM) užklausus išaiškinimo, kokiomis sąlygomis Lietuvoje daržininkai mėgėjai gali savo išaugintą augalų dauginamąją medžiagą dovanoti ir tarpusavyje mainytis, gautas toks atsakas:

2017 m. lapkričio 10 d.
Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) informuoja, kad nekontroliuoja augintojų, kurie augina daržoves, gėles ar sodo augalus savo reikmėms ir apsikeičia su kitu tokiu pačiu augintoju išaugintomis daržovių ar gėlių sėklomis. Tačiau, jei tokie augintojai nutartu tokias sėklas laikyti turint tikslą jas parduoti, ar siūlytu parduoti ar siūlytu kitaip perduoti tretiesiems asmenims, tokie augintojai būtų traktuojami kaip dauginamosios medžiagos tiekėjai ir jie turėtų atitikti Augalų sėklininkystės įstatymo nuostatas. Taip pat informuojame, kad sąvokos „daržininkas mėgėjas“ ar „mažas kiekis“ nėra apibrėžtos teisės aktuose. Tikimės, kad Žemės ūkio ministerija atsižvelgs į Jūsų siūlymus rengdama naujus augalininkystės ir sėklininkystės nuostatas reglamentuojančius teisės aktus.


Žemės ūkio ministro atsake seimo nariui Mindaugui Puidokui teigiama:

2017 m. spalio 24 d.
Atsakydami į Jūsų siūlymą dėl galimybės daržininkams mėgėjams laisvai keistis daržovių, gėlių, vaismedžių dauginamąja medžiaga informuojame, kad šiems subjektams Augalų sėklininkystės įstatymo nuostatos netaikomos, jei jie netiekia rinkai tokios dauginamosios medžiagos. Daržininkai mėgėjai savo išaugintą dauginamąją medžiagą savo reikmėms gali auginti, dovanoti, mainytis.


Visgi, dovanojimas ir mainymasis sėklomis galiojant tiems patiems teisės aktams netolimoje praeityje interpretuotas griežčiau [1, 2, 3, 4, 5]. Kad būtų išvengta daugiareikšmiškos interpretacijos, yra reikalingas LR teisės aktų keitimas.


2 atsakymai į “Ar dovanoti ir mainytis sėklomis tikrai galima?”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *